Aplikace: Jak pomáhá dotační podpora českým podnikům i společnosti jako celku
Program Aplikace se zaměřuje na aktivity výzkumu a vývoje a za dobu své existence podpořil řadu kvalitních projektů. Dotýkají se nejen mnoha rozličných oborů, ale také jsou realizovány podniky různých velikostí. Rádi bychom vám představili inspirativní záměry, u kterých jsme měli možnost být a které mají nejen zásadní dopad pro zapojené firmy, ale také značný společenský přesah:
Organické superkyseliny pro iontové baterie
Společnost PROVISCO CS s.r.o. se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti organické chemie. Je sice co se týče velikosti malým podnikem, ale velká svým renomé a zkušenostmi. Jedná se o významného partnera pro zákazníky v Koreji, Japonsku i USA. V PROVISCO CS vyvíjí produkty pro high-tech aplikace (oblast mikroelektroniky a iontových baterií), přičemž pro úspěch v této oblasti je nutná opravdu špičková úroveň výzkumu a vývoje.
V rámci dotačního projektu se společnost zaměřila na výzkum a vývoj organických superkyselin a jejich solí pro iontové baterie. Projekt firma realizovala bez spolupráce s dalším účastníkem, protože vzhledem ke svým bohatým zkušenostem a týmem vlastních expertů disponovala veškerými potřebnými kapacitami pro zvládnutí takového typu projektu. Dotační podpora částečně uhradila mzdy výzkumných pracovníků, materiál nezbytný pro účely výzkumu a vývoje nových molekul, odpisy specializovaného vybavení, ale i další režijní náklady.
Projekt byl úspěšně dokončen a v současné době činí společnost potřebné kroky k tomu, aby byly výstupy uvedeny na trh prostřednictvím předních spolupracujících výzkumných institucí, které se zabývají výzkumem v oblasti efektivity zdrojů energie u elektro automobilů, případně problematikou uchovávání energie z alternativních zdrojů. Projekt je tak přínosný nejen pro samotnou firmu, ale také pomáhá plnit společenské cíle.
Vodní vleky s implementací prvků Průmyslu 4.0
Pokud jste sportovními nadšenci, společnost WAKEMASTER, s.r.o. vám bude jistě povědomá, protože je dlouhodobě známá jako hlavní výrobce a provozovatel vodních vleků, se kterými se můžete setkat na mnoha vodních plochách v České republice. To je však pouze zlomek jejích aktivit, firma se dále věnuje zejména vývoji, výrobě a konstrukční činnosti širokého spektra specializovaných strojních zařízení, ať to jsou jednoúčelové stroje, testovací zařízení, či strojní celky.
Společnost WAKEMASTER se rozhodla využít svého know-how a expertních kapacit a realizovat projekt výzkumu a vývoje systému navzájem propojených dvousloupových vleků využívajících integrovaný systém automatizace provozu a řízení vodních vleků. Dotační podpora přispěla především na mzdy vývojových pracovníků. Projekt mimo jiné umožnil implementovat prvky Průmyslu 4.0, a to zejména díky logickému propojení IT technologií s hardwarovým řešením strojních a mechatronických celků.
Příjemce díky dotačnímu projektu uvedl na trh nový unikátní produkt, který mu přinesl zcela zřetelnou konkurenční výhodu a možnost proniknout na nové trhy, a to včetně zahraničních. V současné době je nový systém vleků v provozu již ve čtyřech areálech a celé řešení firma nadále vylepšuje a inovuje, to je však pouze začátek. Instalované vodní vleky totiž blahodárně působí na kvalitu vody. Při provozu vleků totiž dochází k přísunu volného kyslíku do stojaté vody, což velmi pozitivně ovlivňuje prostředí pro chov ryb a všech jiných volně žijících vodních živočichů v celém spektru fauny.
Vodíkové palivové články v nákladní dopravě
Třetím příkladem nadějného ambiciózního záměru je projekt velkého podniku ve spolupráci s partnerem z řad středních podniků. Společnost Eaton Elektrotechnika s.r.o. je v České republice známa především jako výrobce přístrojů pro domovní a průmyslové elektroinstalace či pro rozvod a distribuci elektrické energie. Za účelem realizace výzkumných a vývojových aktivit však vybudovala v Roztokách u Prahy špičkové vývojové centrum, jehož podstatou je realizace výzkumných a vývojových projektů. Partner DEVINN s.r.o. platí za významného českého integrátora vodíkových systémů v energetice a dopravě.
Společně se tyto firmy rozhodly realizovat dotační projekt zaměřený na vývoj a validaci komponent pro periferní systémy vodíkových palivových článků. Projekt se zaměřuje na oblast nákladní dopravy, jelikož technologie pro mobilní systémy vodíkových palivových článků vyžadují ještě zásadní zlepšení částí pohonného systému. Záměr je stále v realizaci, ale podporu obdrží zejména na mzdy výzkumných a vývojových pracovníků, konzultační služby týkající se technických parametrů či potřebný materiál na vyhotovení stanovených výstupů.
Projekt by měl přinést inovativní řešení, která v praxi trhu chybí a která jsou potřebná pro čistý transport v podobě využívání nákladních vozidel s palivovým článkem. Má tak potenciál podpořit nejen zapojené firmy, ale bude mít významný pozitivní dopad na životní prostředí.
Inspirovali jste se a rádi byste také získali dotační podporu? Program Aplikace i naše podpora jsou tu pro vás!