DOPRAVA 2030: úspěšnost projektů se zvyšuje
Byly vyhlášeny výsledky 2. veřejné soutěže v programu zaměřeném na podporu výzkumu a vývoje v oblasti dopravy a ač uspět v tomto dotačním programu stále není jednoduché, vývoj je pozitivní.
Úspěšnost podaných projektů se zvýšila z pouhých 12 % na téměř 30 %. V první veřejné soutěži bylo podpořeno jen 21 projektů, za to ve druhé soutěži to bylo již 45.
Nám se navíc podařilo získat pro našeho klienta dotaci z tohoto programu, a to hned prvním podpořeným projektem v pořadí. Díky rozsáhlému know-how a mnohým zkušenostem s výzkumnými a vývojovými projekty se nám podařilo dosáhnout nejvyššího bodového hodnocení v 1. veřejné soutěži, a to zejména díky precizně zpracované žádosti o dotaci.
Další, v pořadí 3. veřejná soutěž, je plánována na březen a byla by škoda nevyužít této příležitosti.
Program Doprava 2030
Cílem programu je podpora aplikovaného výzkumu a inovací v sektoru dopravy. Jedná se o nástupce oblíbeného programu Doprava 2020+, který se rovněž zaměřoval na bezpečnost a udržitelnost v dopravě či na její automatizaci a digitalizaci. Během let 2023–2030 budou do výzkumných projektů v oblasti dopravy rozděleny téměř 2 mld. Kč.
Program je určen všem, kteří plánují projekt, jenž má potenciál pro další uplatnění v nových přístupech, technologických postupech a službách vedoucích k posílení společenských a ekonomických přínosů v dopravním sektoru.
Velký důraz je opět kladen na spolupráci podniků s výzkumnými organizacemi. Díky tomu bude snazší výsledky výzkumu a vývoje zavádět do praxe.
Program svým zaměřením pokrývá výzkum a vývoj v celém dopravním systému a všech druzích dopravy.
Zaměření projektů
Pro účast v soutěži je třeba v zamýšleném projektu zvolit jeden ze tří specifických cílů programu:
- Udržitelná, přístupná a bezpečná doprava
- Automatizace, digitalizace a technologicky pokročilá doprava
- Nízkoemisní a ekologická doprava
Kdo může o dotaci žádat
O podporu se mohou ucházet:
- malé, střední či velké podniky
- výzkumné organizace
- organizační složky státu nebo územně samosprávné celky
Na co lze získat dotaci a kolik činí
Maximální výše podpory byla v předchozí soutěži stanovena na 40 mil. Kč za celý projekt, v nadcházející soutěži očekáváme podobnou hodnotu.
Financovat je možné především osobní náklady vývojových pracovníků, náklady na subdodávky, další přímé náklady – zejména materiál, či nepřímé náklady.
Příklad podpořeného projektu
Našemu klientovi, společnosti zabývající se řízením energie, jsme pomohli v následujících letech čerpat společně se svými výzkumnými partnery dotaci v celkové výši téměř 24 mil. Kč.
Cílem podpořeného projektu je vyvinout prototyp pokročilého digitálního detekčního systému pro aplikaci v leteckých napájecích soustavách, který bude schopen spolehlivě odhalovat poruchy.
Mohou tak financovat osobní náklady vývojových pracovníků, náklady na subdodávky v podobě měření a testování v externí laboratoři, náklady na ochranu duševního vlastnictví či materiál (elektrosoučástky, moduly, konstrukční materiál, nářadí, měřicí přístroje a výpočetní technika pro jejich ovládání).
Navíc se mohou plně věnovat realizaci projektu a veškerou další administrativu spojenou s čerpáním dotace nechat na nás. Společně tak pomůžeme zlepšit bezpečnost letecké dopravy.
Chcete využít této možnosti a realizovat projekt v oblasti dopravního výzkumu, vývoje a inovací? Využijte našeho know-how a svěřte přípravu vašeho projektu do našich rukou.